Garris Elkins – Ukrytym Celem Boga w Zdradzie jest Zwycięstwo po Obu Stronach

21 Wrz


„Jakiegokolwiek rodzaju zdrady doświadczyłeś, Bóg oczekuje, że Go odkryjesz.”

Kiedy czytasz następującą listę osób, to jak myślisz, co oni mają ze sobą wspólnego: Benedict Arnold, Alger Hiss, Ethel i Julius Rosenberg i Judasz Iskariot. Wszyscy oni byli zdrajcami. Słowo zdrada pochodzi z łaciny. Oznacza „prowadzić kogoś do jego wroga stosując zdradę.” Zdrajcą jest ktoś, kto zdradza zaufanie.

Jedna z najbardziej obrazowych zdrad w historii ludzkości miała miejsce podczas Ostatniej Wieczerzy. Judasz zdradził Jezusa w bardzo intymnym otoczeniu. Jeśli znasz ten fragment Pisma, to wiesz, że Jezus spędza czas ze swoimi uczniami dając im ostatnie wskazówki przed swoim aresztowaniem i ukrzyżowaniem. Relacja Łukasza z Ostatniej Wieczerzy ujawnia jak głęboka była to zdrada, kiedy opisuje zdrajcę jako „tego, kto siedzi wśród nas jako przyjaciel.” Zdrada rani, ponieważ pojawia się niespodziewanie. Ostatnia Wieczerza odbywała się w środowisku intymności i bezpieczeństwa. W takiej sytuacji nie spodziewamy się zdrady. W Jana 13 uczniowie pytali: „O kim On mówi?” w odniesieniu do tożsamości zdrajcy. To nie mieściło im się w głowach, żeby zdrajca był pośród nich.

Długotrwałe i zażyłe relacje mają miejsce wtedy, kiedy zakładamy, że doświadczymy intymności i bezpieczeństwa. W tych relacjach odkładamy swoją ochronę i jesteśmy sobą. I dlatego ten rodzaj zdrady jest to tak bolesny i trudny do uleczenia. Jedną z najgłębszych ran zdrady jest to, że wiele razy ma to miejsce niespodziewanie. Nawet kiedy to się dzieje, nie jesteśmy pewni, czy w pełni rozumiemy to, co ma miejsce. Uczniowie też tego nie rozumieli. W relacji Mateusza w sprawie zdrady Pana uczniowie pytają każdy z osobna: „Czy to ja?”

Nawet Judasz zadał to pytanie w pełni wiedząc, że on był zdrajcą. Judasz był oszustem. On był tak dobry w tej roli, że kradł fundusze służby i nikt nie miał o tym pojęcia. Judasz był tym, kto krytykował Marię za wylanie olejku i namaszczenie Jezusa. On miał plany dla tego cennego olejku. Judasz nie stał się w pełni rozwiniętym zdrajcą w ciągu jednego dnia. Doszedł do tego miejsca stosując stopniowe kompromisy.

Zdrada może przyjść w wielu formach. To może być współmałżonek, który zdradza łoże małżeńskie. To może być pracownik, który okrada firmę z funduszów, które mu powierzono. Zdradzone może być dziecko, które jest wykorzystane przez kogoś, kto powinien je chronić. To może być przyjaciel, który zdradza zaufanie i dzieli się sekretem.

Aby poradzić sobie ze zdradą musimy zrozumieć jedną ważną prawdę – jakikolwiek rodzaj zdrady się nam przydarza, Bóg oczekuje, że Go odkryjesz. Bez nadziei na to odkrycie zostaniemy zniszczeni przez zdradę i przestaniemy żyć tak, jak Bóg zaplanował. Bóg nigdy nie jest zaskoczony zdradą. Jego plan dla naszego życia i służby nigdy nie zakładał zdrady. Boży plan dla naszego życia tylko wtedy dopuszcza zdradę, kiedy pozwolimy skutkom zdrady na rządzenie i panowanie w naszym życiu.

Zdrajca i Zdradzony

Istnieją dwie grupy ludzi dotkniętych przez zdradę—zdrajcy i zdradzeni. Jeśli masz być zdrajcą to musisz wiedzieć, że grzech zdrady planuje cię gdzieś dopaść. Bo Jana 13:30 mówi nam o Judaszu, że kiedy zdrada go dopadła to on „wyszedł, a była noc.” Zdrada zajmie w twoim sercu ciemne miejsce. Jedyną drogą powrotu do światła jest wyznanie i pokuta. Wyznanie jest zgodzeniem się z Bogiem, że coś jest grzechem, a pokuta jest zmianą naszego myślenia, która nadaje naszemu życiu nowy kierunek.

Jeśli kogoś zdradziłeś i naprawdę pokutowałeś, to w momencie kiedy wyznałeś swój grzech Bogu zostałeś zabrany z tego ciemnego miejsca i na powrót umieszczony w światłości, chociaż nic w tym czasie nie poczułeś. W świecie naturalnym przez resztę swojego życia w pewnych kręgach społecznych możesz nadal mieć etykietkę zdrajcy, ale Bóg to już zmienił. Nawróceni zdrajcy muszą bardziej słuchać Boga niż słów ludzi, których skrzywdzili. Ból zdrady może głośno krzyczeć i wypowiadać raniące rzeczy pod adresem nawróconego zdrajcy. Słowa, które wypływają z ran i smutku nie mogą już świadczyć o naszej tożsamości—ważne jest tylko to, co myśli o nas Bóg.

Ofiarom zdrady chcę powiedzieć, że duch zemsty, który chce się do ciebie przywiązać będzie próbował cię wprowadzić do ciemnego miejsca zdrajcy. Bo ofiary zdrady mają silne pragnienie ujrzenia kary dla zdrajcy. Zemsta żąda zaspokojenia. Piekło chce pomóc ci przygotować plan ukarania twojego zdrajcy. Ciemność chce zatwardzić twoje serce, zebyś nie mógł przebaczyć. Ale nie musisz tam wchodzić. Wybór należy do ciebie.

Co możesz zrobić będąc ofiarą zdrady? Możesz przynieść tę zdradę do Jezusa i oddać Mu ją. Niech On się nią zajmie. Powiedz Mu jak bardzo jesteś zraniony. On zna ból zdrady. Wyznaj swoje plany zemsty, ukarania i oddzielenia. Tylko ty sam możesz wybrać kierunek dla swojego życia. Czy za bólem zdrady pójdziesz do ciemnego miejsca, albo pójdziesz za Duchem, który wprowadzi cię do światła Bożego miłosierdzia i łaski? Zdrada zaprowadzi cię gdzie indziej. Wybór należy do ciebie. Zwycięstwo nad zdradą znajduje się w reakcji zdradzonego.

Zwycięstwo nad Zdradą

W pewnym okresie naszej służby, moja żona Jan i ja byliśmy bardzo źle potraktowani przez kogoś wierzącego. Pamiętam tę noc, kiedy otrzymaliśmy telefon z informacją, co ta osoba robi i mówi o nas publicznie. Byliśmy oddaleni o setki mil. Czuliśmy się bezradni. Powierzyliśmy tej osobie życie osób, które bardzo kochaliśmy. Słowa zdrady głęboko nas zraniły.

Pamiętam jak tamtej nocy odkładałem słuchawkę i wziąłem Jan za rękę mówiąc: „Musimy się modlić.” Upadliśmy na kolana i zaczęliśmy opowiadać Bogu o wszystkich naszych bólach w tym momencie. Czułem jakby nasze życie zapadało się w nas. Czułem się jak ktoś ugodzony zatrutą włócznią. Bolały nas wnętrzności. W jednym z takich momentów nadprzyrodzonego udzielania Bóg dał nam jeden z największych duchowych darów do przeżycia, jaki kiedykolwiek otrzymaliśmy. Dał nam dar chwały i błogosławienia w obliczu zdrady.

Kiedy kontynuowaliśmy modlitwę, zmieniła się ona w chwałę. Zaczęliśmy chwalić Boga za to, kim On jest. Dziękowaliśmy Mu za tę okazję do zaufania Mu w naszej bezradności. Dziękowaliśmy Jezusowi za ten bolesny moment, ponieważ dzięki temu weszliśmy w głębszą zależność od Niego. Potem zaczęliśmy błogosławić naszego zdrajcę. Przez kilka następnych miesięcy otrzymywaliśmy telefony od zaskoczonych świętych o tym jak ta osoba nadal opowiada straszne rzeczy o naszym życiu i służbie. Za każdym razem kiedy myśleliśmy o naszym zdrajcy, decydowaliśmy się błogosławić go zamiast przeklinać. To trwało osiem lat!

Pamiętam ten wieczór, kiedy zostaliśmy zaproszeni na obiad do domu naszego zdrajcy i, po ośmiu latach, on poprosił nas o przebaczenie. Z wielką radością mogłem spojrzeć mu w oczy i powiedzieć, że przebaczyłem mu osiem lat temu i spędziłem te lata na błogosławieniu go.

To jaką wybierzemy odpowiedź na ból zdrady zdeterminuje kierunek naszego życia i służby. Zdrada może być początkiem, albo końcem. Jest wielu obdarowanych i powołanych świętych, którzy zostali zdradzeni, ale teraz leżą w rynsztoku goryczy i łamią serce Ojca. Bóg wywołuje zarówno zdrajców, jak i zdradzonych, aby wyszli z ciemności, dokąd zaprowadził ich ból i smutek zdrady. On wywołuje lud głosem nadziei i odnowy. Jeśli cierpiałeś w miejscu zdrady, teraz jest czas, żeby pójść za Jego głosem. Na koniec doświadczysz tej samej mocy zmartwychwstania i życia w naśladowaniu Pana w Jego zdradzie.

Pamiętaj: Jakiegokolwiek rodzaju zdrady doświadczasz, Bóg oczekuje, że Go odkryjesz.

Garris Elkins
Living Waters Church
Email: info@livingwatersmedford.org

Garris Elkins usługuje jako Główny Pastor Kościoła Wód Żywych w Medford w stanie Oregon. Jego służbą jest wzmacnianie i zachęcanie Kościoła w kraju i za granicą przez nauczanie i służbę proroczą. Zanim osiedlił się w stanie Oregon, Garris mieszkał w Berlinie, w Niemczech, gdzie pomagał we wzrastaniu liderom kościoła w Europie Wschodniej. Garris jest żonaty z Jan i mają dwoje dorosłych dzieci.

ElijahList Publications
www.elijahlist.com
email: info@elijahlist.net

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: