Rosz Haszana 5772

29 Wrz


Ponieważ wczoraj zaczął się Nowy Rok według kalendarza żydowskiego, dzisiaj będzie nieco informacji na ten temat.

Rosz Haszana to początek żydowskiego roku, rocznica stworzenia świata i jedno z najważniejszych świąt w żydowskim kalendarzu. Obchodzone jest pierwszego i drugiego dnia miesiąca Tiszrei. W tym roku (według kalendarza gregoriańskiego) rozpoczyna się w środę 28 września po zachodzie słońca. Według kalendarza żydowskiego kończy się rok 5771 i zaczyna 5772. W Rosz Haszana Bóg ocenia ludzi i zapisuje ich losy w dwóch księgach: w Księdze Życia – sprawiedliwych i w Księdze Śmierci – zatwardziałych grzeszników. Wszystkich pozostałych Bóg jeszcze osądzi i zdecyduje o ich losach. Tym ostatnim wyznacza się czas na poprawę do Jom Kipur (Dnia Pojednania). Dziesięć dni dzielące Rosz Haszana od Jom Kipur to tzw. Jamim Noraim (Straszne Dni). Stąd życzenia „Obyście zostali zapisani na dobry rok” składane w dniu nowego roku.

Słowniczek przydatnych terminów:

SZANA TOWA
Dobrego Roku!
(mówi się w ciągu dziesięciu sądnych dni (mięzy Rosz Haszana i Jom Kipur))

LE-SZANA TOWA TIKATEWU (WE TEHATEMU)
Obyś był zapisany (i zapieczętowany) na Dobry Rok!
(mówi się w ciągu dziesięciu sądnych dni (mięzy Rosz Haszana i Jom Kipur))

KETIWA TOWA
Dobrego zapisu (w Księdze Życia)!
(mówi się w ciągu dziesięciu sądnych dni (między Rosz Haszana i Jom Kipur))

HATIMA TOWA
Obyś był dobrze zapieczętowany!
(mówi się w Jom Kipur)

GEMAR HATIMA TOWA

Pomyślnego ostatecznego zapieczętowania (w Księdze Życia)!
(mówi się w Jom Kipur)

GAM LE-MAR

Nawzajem!

źródło

Poniżej znajduje się fragment listu od nauczycielki języka hebrajskiego z Jerozolimy

Szana Towa, przyjaciele,

Po upalnym lecie wyglądamy naszego Nowego Roku (Rosz Haszana, רֹאשׁ הַשָּׁנָה), gdyż reprezentuje on początek jesieni i daje nadzieję, że klimat stanie się bardziej znośny.
Ale Rosz Haszana reprezentuje coś więcej niż zmianę pór roku. Reprezentuje początek nowego roku, czas na zrobienie rachunku sumienia z ostatniego roku i przygotowanie duszy na nadchodzący rok.
Ten zwrot „Rosz Haszana”  (רֹאשׁ הַשָּׁנָה) składa się z dwóch słów: Rosz (רֹאשׁ), które oznacza “głowa” i Szana (שָׁנָה), które znaczy rok. Stąd Rosz Haszana znaczy początek, głowa roku. Tak jak głowa człowieka stanowi centrum jego energii, a mózg wysyłając sygnały kieruje ciałem, tak Głowa Roku przesądza o przeznaczeniu danej osoby.
Rosz Haszana jest pierwszym dniem Hebrajskiego Kalendarza Księżycowego. Pierwszego dnia każdego miesiąca hebrajskiego ziemia zacienia księżyc, zatem ten dzień jest bezksiężycowy. Cień ziemi przesuwa się podczas każdego miesiąca i w środku miesiąca księżyc jest w pełni widoczny. Ponieważ księżyc jest “zakryty” pierwszego dnia Tiszrej (תִּשְׁרֵי, pierwszy miesiąc hebrajski), ten dzień nazywany jest “הַכֶּסֶה יוֹם” (Jom hakese), co znaczy “dzień zakrytego (księżyca)”.

Uważa się, że w dniu Rosz Haszana określana jest wiara ludzi na nadchodzący rok. Od tego dnia aż do 10-tego Tiszrej (Jom Kipur), ludzie wciąż mogą zmienić werdykt przez modlitwę, prośbę o przebaczenie i zwolnienie z niedotrzymanych przyrzeczeń (הַתָּרַת נְדָרִים, hatarat nedarim). Na Jom Kipur Księga Życia jest już podpisana i zapieczętowana. Zatem te 10 dni mają kilka nazw:
• בֵּין כֶּסֶה לֶעָשׂוֹר (bejn kese le’asor) – odnosi się do dni pomiędzy czasem kiedy księżyc jest zakryty (כֶּסֶה , kese – pierwszy dzień Tiszrej), do 10-tego עָשׂוֹר) asor) dnia miesiąca (Jom Kipur).
• הַיָּמִים הַנּוֹרָאִים (hajamim hanora’im) – przetłumaczone jako „Dni Grozy” czy „Straszne Dni”, w których życie i śmierć wszystkich ludzi są określane przez Opatrzność.
• עֲשֶׂרֶת יְמֵי תְּשׁוּבָה (aseret jemej tszuwa) – odnosi się do pokuty w tych dniach. Tszuwa (תְּשׁוּבָה) pochodzi z hebrajskiego rdzenia ש.ו.ב (powracać) i wskazuje na powrót do Boga.

Wszyscy mamy nadzieję, że nasza wiara zostanie zapisana na dobry, słodki i owocny rok. Te życzenia symbolizuje jabłko maczane w miodzie i wypowiedziane błogosławieństwo:

 
Szana towa ‘umetuka

Dobrego i Słodkiego Roku,

רֶגֶב-כֹּהֵן שִׁירָה
Szira Kohen-Regew
The eTeacherHebrew Team

źródło

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: