Noe Leon – Trzy poziomy służby pasterskiej

13 Gru

Pismo pokazuje trzy poziomy służby pasterskiej, do wykonywania której zostaliśmy wszyscy wezwani. W tym artykule przestudiujemy każdy z tych trzech poziomów, pokrótce oceniając, który jest obecnie praktykowany przez pastorów.

 

Trzy rodzaje miłości

Zanim zajmiemy się studiowaniem tych trzech poziomów pastorowania, musimy najpierw zapoznać się z trzema greckimi słowami, które mogą być przetłumaczone jako „miłość czy kochać”:

1 Erao

To słowo wskazuje na miłość głównie na poziomie fizycznym, i od niego pochodzą słowa związane z „erotyką”. Pomimo, że to słowo nigdzie nie występuje w Nowym Testamencie, to jest tam imię „Erast”, które się z niego wywodzi; to imię występuje w Nowym Testamencie 3 razy (Dzieje Ap. 19:22, Rzymian 16:23, 2 Tymoteusza 4:20).

 

 

2 Phileo

To słowo wskazuje na miłość przede wszystkim na poziomie duszewnym lub emocjonalnym. W języku greckim pochodzi od niego także słowo „pocałunek”, philema. To słowo odnosi się zatem do serdecznej, braterskiej miłości rodzącej się ze znalezienia wspólnych cech z inną osobą.

 

Ten czasownik pojawia się w Nowym Testamencie 25 razy. Powodem tego jest wiek 25 lat, w którym Lewita mógł „… Od dwudziestego piątego roku życia i wzwyż przystąpi każdy do pełnienia służby w Namiocie Zgromadzenia.” (Liczb 8:24). Hebrajskim słowem przetłumaczonym tu jako „przystąpi” jest cawa צָבָא, co dosłownie znaczy „walczyć, prowadzić wojnę”. Wobec tego ten werset powinien zostać przetłumaczony: „walczyć pełniąc służbę w świątyni”. To znaczy, że nie możesz być duchowym wojownikiem dopóki nie rozwiniesz w sobie głębokiej miłości phileo do twoich braci i sióstr w wierze, miłości, która nie narodziła się ze wspólnoty społecznej czy kulturalnej, ale raczej ze świadomości, że ten sam Duch Boży, który przebywa w tobie jest także w twoim bracie i siostrze w wierze. Ta duchowa „przynależność” czy „powinowactwo” powinny przyciągać twoją miłość do braci, i poprowadzić cię do walki duchowej o to, aby ujrzeć w nich manifestację Bożego potencjału.

 

 

3 Agapao

To słowo wskazuje na miłość przede wszystkim na poziomie duchowym. Rzeczownikowa forma tego słowa, agape, jest użyta w tym w słynnym „rozdziale o miłości”, 1 Koryntian 13. Ten rodzaj miłości oznacza gotowość do poświęcenia siebie dla dobra drugiej osoby. Czasownik agapao występuje w Nowym Testamencie aż o 146 razy.

 

Jak wspomnieliśmy w poprzednim artykule, Biblia pokazuje, że nasza dusza składa się z trzech części:

1 Umysł

To centrum naszych myśli i logiki. Sądy są wydawane na podstawie praw moralnych i zasad przechowywanych w naszym umyśle. To dzięki umysłowi dusza postrzega otoczenie.

 

Umysł jest okiem duszy czy „bramą” do zewnętrznego świata.

 

2 Emocje

To najbardziej dominująca część duszy. Serce wielokrotnie „słyszy” dzięki emocjom, żeby rozeznać to, czego umysł nie może „zobaczyć”. Serce i emocje to nie to samo, wbrew popularnej opinii.

 

 

3 Serce

Zgodnie z Efezjan 6:6 serce to miejsce, w którym mieszka nasza wola. To część naszej duszy, która podejmuje decyzje. Ponieważ Rzymian 10:10 stwierdza, że człowiek wierzy sercem, możemy wyciągnąć wniosek, że wiara przebywa w sercu. Ponieważ Rzymian 10:17 mówi, że wiara pochodzi ze słuchania, możemy wywnioskować, że serce słyszy. Ponieważ Jana 6:63 stwierdza, że słowa Pana są Duchem, możemy wyciągnąć wniosek, że to właśnie sercem słyszymy Boże słowa i sercem możemy być połączeni do Ducha.

 

Serce jest uchem duszy lub „bramą” do świata duchowego.

 

1 Tesaloniczan 5:23 mówi, że cała nasza istota składa się z ducha, duszy i ciała…

Cały artykuł można przeczytać TUTAJ.

źródło http://shamah-elim.info/3lvlpast.htm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: