Noe Leon – Most Adama

20 Czer

W tym artykule przestudiujemy duchowe przejście, do którego powołany jest każdy wierzący. Jest to przejście od sprawiedliwości „pierwszego Adama” do sprawiedliwości „ostatniego Adama”. Ci wierzący, którzy są gotowi dokonać tego przejścia, wejdą do życia wiecznego.

 

 

Dwa poziomy sprawiedliwości

W 18 rozdziale Łukasza Duch Święty stwierdza:

 

„I zapytał go pewien dostojnik tymi słowy: Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby odziedziczyć żywot wieczny?(19) Rzekł do niego Jezus: Dlaczego zwiesz mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko jeden Bóg. (20) Znasz przykazania: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie mów fałszywego świadectwa, czcij ojca swego i matkę swoją. (21) Ten zaś rzekł: Tego wszystkiego przestrzegałem od młodości. (22) A gdy to Jezus usłyszał, rzekł do niego: Jeszcze jednego ci brak. Sprzedaj wszystko, co tylko masz i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie, a potem przyjdź i naśladuj mnie. (23) Ten zaś, usłyszawszy to, zasmucił się; był bowiem bardzo bogaty. (24) A Jezus, gdy go takim ujrzał, powiedział: Jak trudno tym, którzy mają majętności, wejść do Królestwa Bożego. (25) Łatwiej bowiem wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do Królestwa Bożego.(Łukasz 18:18-25)

 

Jak już powiedzieliśmy wcześniej, ten fragment bardzo wyraźnie przedstawia fakt, że „życie wieczne” jest czymś więcej niż tylko ucieczką od ognia piekielnego. Kiedy dostojnik zapytał Jezusa co powinien uczynić, żeby odziedziczyć życie wieczne (w18), Pan nie poprosił go, żeby powtórzył „modlitwę grzesznika”. Zamiast tego, w wersecie 20 zacytował 5 z 10 przykazań:

  • Nie cudzołóż (Powt. Prawa 5:18)
  • Nie zabijaj (Powt. Prawa 5:17)
  • Nie kradnij (Powt. Prawa 5:19)
  • Nie mów fałszywego świadectwa (Powt. Prawa 5:20)
  • Czcij ojca swego i matkę swoją (Powt. Prawa 5:16)

 

Tych 5 pozostałych przykazań Jezus nie zacytował:

  • Nie będziesz miał innych bogów przed Panem Bogiem (Powt. Prawa 5:7)
  • Nie poddawaj się żadnym bałwanom (Powt. Prawa 5:8-10)
  • Nie bierz imienia Pana twojego Boga na daremno (Powt. Prawa 5:11)
  • Przestrzegaj szabatu (Powt. Prawa 5:12-15)
  • Nie pożądaj żony bliźniego swego, ani żadnej rzeczy, która do niego należy (Powt. Prawa 5:21)

 

Kiedy porównamy te dwie listy, staje się jasne, że pierwsza dotyczy naszych zewnętrznych relacji z innymi, podczas gdy druga skupia się na wewnętrznej relacji z Bogiem. Nawet pomimo, że ostatnie przykazanie na drugiej liście wydaje się dotyczyć naszej relacji z innymi, to jednak tak nie jest. Muszę przyznać, że kiedy czytałem Powt. Prawa 5:21 przed podsumowaniem powyższej listy, to zacząłem się śmiać. Dlaczego? Ponieważ dosłowne zrozumienie tego wersetu wydaje się zrównać żonę bliźniego z jego wołem i innymi zwierzętami:

 Cały artykuł można przeczytć TUTAJ.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: